Spowiedź

Spowiedź

Spowiedź charakterystyczna jest dla religii katolickiej. Zwana jest ona również sakramentem pokuty. Ma ona na celu oczyszczenie wiernego z grzechów, które wyznaje podczas spowiedzi. Tak oczyszczony wierny może przyjąć sakramenty boże, w tym komunię świętą.

Spowiedź święta najczęściej odbywa się w konfesjonałach. Ma to na celu zapewnienie prywatności spowiadającemu się i spowiednikowi. Spowiedź święta objęta jest bowiem tajemnicą i nikt nie ma prawa poznać tego, co spowiadający się mówił w konfesjonale.

Przed spowiedzią należy się do niej przygotować. Warto zatem rozważyć dokładnie wszystkie przykazania boże i zastanowić się, czy wszystkie wypełniało się je we właściwy sposób. Jeżeli nie i czujemy z tego powodu wyrzuty sumienia, albo wiemy, że zraniliśmy bliźniego, czy Boga, to warto opowiedzieć to księdzu spowiednikowi. Jest to tak zwany rachunek sumienia.

Po rachunku sumienia można przystąpić do spowiedzi. W konfesjonale należy uklęknąć i przeżegnać się. Należy również powiedzieć, kiedy było się u spowiedzi, oraz wyznać grzechy. Po wysłuchaniu ksiądz przekaże nam swoją krótką refleksję, często napomni i zada pokutę.  Po zmówieniu pokuty warto jeszcze spróbować wykonać dobre postanowienie, które będzie zadośćuczynieniem Bogu swoich grzechów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *