Spowiedź

Spowiedź

Spowiedź charakterystyczna jest dla religii katolickiej. Zwana jest ona również sakramentem pokuty. Ma ona na celu oczyszczenie wiernego z grzechów, które wyznaje podczas spowiedzi. Tak oczyszczony wierny może przyjąć sakramenty boże, w tym komunię świętą.

Spowiedź święta najczęściej odbywa się w konfesjonałach. Ma to na celu zapewnienie prywatności spowiadającemu się i spowiednikowi. Spowiedź święta objęta jest bowiem tajemnicą i nikt nie ma prawa poznać tego, co spowiadający się mówił w konfesjonale.

Przed spowiedzią należy się do niej przygotować. Warto zatem rozważyć dokładnie wszystkie przykazania boże i zastanowić się, czy wszystkie wypełniało się je we właściwy sposób. Jeżeli nie i czujemy z tego powodu wyrzuty sumienia, albo wiemy, że zraniliśmy bliźniego, czy Boga, to warto opowiedzieć to księdzu spowiednikowi. Jest to tak zwany rachunek sumienia.

Po rachunku sumienia można przystąpić do spowiedzi. W konfesjonale należy uklęknąć i przeżegnać się. Należy również powiedzieć, kiedy było się u spowiedzi, oraz wyznać grzechy. Po wysłuchaniu ksiądz przekaże nam swoją krótką refleksję, często napomni i zada pokutę.  Po zmówieniu pokuty warto jeszcze spróbować wykonać dobre postanowienie, które będzie zadośćuczynieniem Bogu swoich grzechów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *