Carlo Acutis – Karol Acutis

Carlo Acutis – Karol Acutis

Błogosławiony Carlo Acutis (urodził się 3 maja 1991 – zmarł 12 października 2006) był włoskim katolickim programistą komputerowym. Był najbardziej znany z dokumentowania cudów eucharystycznych na całym świecie i katalogowania ich wszystkich na stronie internetowej, którą stworzył na kilka miesięcy przed śmiercią z powodu białaczki.  Był znany ze swojej radości i umiejętności obsługi komputera, a także głębokiego oddania się Eucharystii, która staje się głównym tematem jego życia. Został beatyfikowany 10 października 2020 roku.

Carlo Acutis urodził się w Londynie 3 maja 1991 r. W zamożnej włoskiej rodzinie. Jego rodzice, Andrea Acutis i Antonia Salzano, pracowali w Londynie i Niemczech, osiedlając się w Mediolanie niedługo po urodzeniu syna we wrześniu 1991 r. Często uczestniczył w Komunii świętej, po przyjęciu Pierwszej Komunii (w wieku siedmiu lat w klasztorze św. Ambrogio ad Nemus) i przed lub po Mszy św. Miał dużo przemyśleń i refleksji przed tabernakulum. Acutis również spowiadał się raz w tygodniu. Wszyscy wokół niego wiedzieli, że pasjonuje się komputerami. Swoją edukację szkolną spędził w Mediolanie, a studia w liceum odbywał pod kierunkiem jezuitów w Instituto Leone XIII. Miał także kilku świętych jako przewodników życiowych: świętego Franciszka z Asyżu, świętych Franciszka i Hiacynty Marto, świętego Dominika Savio, świętego Tarcyzjusza i świętą Bernadetę Soubirous.

Acutis martwił się o przyjaciół swoich rodziców, których rodzice się rozwiedli, więc zapraszał ich do swojego domu, aby ich wspierać. Bronił praw osób niepełnosprawnych i bronił niepełnosprawnych rówieśników w szkole, gdy znęcali się na nich. Uwielbiał podróżować, ale bardziej niż inne miejsca kochał odwiedzać Asyż.

Zachorował na białaczkę i ofiarował swój ból zarówno za Papieża Benedykta XVI, jak i za Kościół Powszechny, w którym powiedział: „ofiarowuję wszystkie cierpienia, które będę musiał cierpieć dla Pana, dla papieża i dla Kościoła”. Poprosił swoich rodziców, aby zabrali go na pielgrzymki do miejsc wszystkich znanych cudów eucharystycznych na świecie, ale jego pogarszający się stan zdrowia uniemożliwił to. Pasja do komputerów skłoniła Acutisa do stworzenia strony internetowej poświęconej dokładnemu katalogowaniu każdego zgłoszonego cudu i zrobił to w 2005 r. (Skatalogował każdy przypadek, odkąd skończył jedenaście lat). Doceniał inicjatywy błogosławionego Giacomo Alberione, by wykorzystywać media do ewangelizacji i głoszenia Ewangelii i chciał to zrobić za pomocą stworzonej przez siebie strony internetowej. Lubił też filmy i tworzenie komiksów. To na stronie internetowej powiedział: „im więcej otrzymujemy Eucharystii, tym bardziej będziemy podobni do Jezusa, abyśmy na tej ziemi mieli przedsmak nieba”.  Lekarz, który go leczył, zapytał go, czy on bardzo cierpiał i odpowiedział, że „są ludzie, którzy cierpią znacznie bardziej ode mnie” . Zmarł 12 października 2006 o godz. 6:45 na białaczkę M3 i zgodnie z jego życzeniem został pochowany w Asyżu.

Matka Carla, Antonia, przypisuje jego wstawiennictwu fakt, że w wieku 44 lat urodziła bliźnięta – urodzone dokładnie cztery lata po jego śmierci. Po uznaniu cudu w 2020 roku opowiedziała gazetom, że jej syn ukazał się jej w snach, informując, że w przyszłości nie tylko zostanie beatyfikowany, ale także kanonizowany jako święty.

Zarówno Raffaello Martinelli, jak i Angelo Comastri pomogli w zorganizowaniu objazdowej wystawy zdjęć wszystkich miejsc cudów eucharystycznych ku czci Carlo. Od tego czasu podróżował do dziesiątek różnych krajów na pięciu kontynentach.

Proces beatyfikacji rozpoczął się niedługo po śmierci Acutisa.  Kampania nabrała rozpędu w 2013 roku po tym, jak został nazwany Sługą Bożym, co było pierwszym etapem na drodze do świętości. Konferencja Episkopatu Lombardii zatwierdziła petycję o wprowadzenie sprawy kanonizacyjnej na posiedzeniu w 2013 r.  Otwarcie śledztwa diecezjalnego odbyło się 15 lutego 2013 r., A kard. Angelo Scola zainaugurował proces, a zakończył go później 24 listopada 2016 r. Formalne wprowadzenie do sprawy nastąpiło 13 maja 2013 r., A Acutis otrzymał tytuł Sługi Bożego. Papież Franciszek potwierdził heroiczne cnoty 5 lipca 2018 roku i nazwał go Czcigodnym.

W dniu 14 listopada 2019 r. Rada Lekarska Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyraziła pozytywną opinię o cudzie w Brazylii przypisywanym wstawiennictwu Acutisa.  Luchiana Vianna zabrała swojego syna Mattheusa, który urodził się z wadą trzustki, która utrudniało jedzenie, na nabożeństwo modlitewne. Wcześniej Vianna odmówiła już nowennę, prosząc o wstawiennictwo Acutisa, podczas gdy podczas nabożeństwa jej syn po prostu prosił, żeby „tak bardzo nie zwymiotował”. Natychmiast po nabożeństwie Mattheus poinformował matkę o uzdrowieniu i poprosił o stałe pożywienie po powrocie do domu, ponieważ był na całkowicie płynnej diecie. Po śledztwie papież Franciszek potwierdził autentyczność cudu dekretem z 21 lutego 2020 r., umożliwiającym beatyfikację Acutisa.

W ciągu miesiąca od dekretu Włochy doświadczyły pierwszej fali przypadków COVID-19, co spowodowało przełożenie ceremonii beatyfikacyjnej w czasie, gdy kraj był zamknięty. Został przełożony na 10 października 2020 r. I odbył się w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Asyżu we Włoszech, pod przewodnictwem kardynała Agostino Valliniego w imieniu papieża.

 

Od 2019 r. Postulatorem sprawy Acutisa jest Nicola Gori.

7 komentarzy do “Carlo Acutis – Karol Acutis”

 1. Beatyfikowany Carlo ,błagam o wstawiennictwo w wyleczenia mnie z przewlekłej choroby dróg żółciowych ,a co za tym idzie 0 pełną ochronę wątroby i trzustki .
  Błagam o pomoc i modlitwę w moim imieniu .
  Ania T.S

  Odpowiedz
 2. Iza ma 40-te ur.-od wielu lat stara się o macierzyństwo i mąż Krzysztof /by rzucił nałóg papierosów/. Martusia 13-te ur./ 19.goXII/ -by ona wiarę miała i o zgodę rodziców wielki ból.

  Odpowiedz
 3. cd.Iza,jej mama Irena opiekując się czasem- z dalszej rodziny Nikolą,Jakubem /z rodziny zastępczej/- by relacje o ojcu,matce np.JP2 zaistniały!!!

  Odpowiedz
 4. Blogoslawiony Carlo- bardzo Cie prosze o wstawiennictwo w wyleczeniu mojego Synka z problemu zdrowotnego, prosze Cie o modlitwe i wstawiennictwo do naszej Mamy Maryji 0 udzielenie mojej rodzinie tej laski…

  Odpowiedz
 5. Błogosławiony Carlo proszę wstaw się u Pana Naszego Stwórcy Jezusa Chrystusa za Mateuszem aby nie żył tylko przyjemnościami tego świata lecz aby szedł wąska drogą i pokochał Naszego Zbawiciela Amen

  Odpowiedz
 6. Drogi,błogosławiony Młodziencze wstaw się za mną w splacaniu tych strasznych długow ,dzięki
  i pomoz tym wszystkim TU blagajścym o pomoc Autostrado do Nieba, dzięki 🙂
  Zofia

  Odpowiedz

Dodaj komentarz