Jan Paweł II

Jan Paweł II

Jan Paweł II, który nazywał się naprawdę Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja w 1920 roku, natomiast zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Pełnił rolę biskupa rzymskokatolickiego, arcybiskupa metropolity krakowskiego, kardynała, aż wreszcie w latach 1969 -1978 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku był papieżem.

Swoje dzieciństwo i młodość wiązał z rodzinnymi Wadowicami. Karol Wojtyła, który ukończył gimnazjum z celującymi wynikami, postanowił udać się na polonistykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdy przez wojnę nie mógł kontynuować studiów, zdecydował się podjąć pracę w kamieniołomie w Zakrzówku. Jednocześnie udzielał się w Teatrze Rapsodycznym, z którym również szybko się rozstał ze względu na decyzję o podjęciu nauki na teologii.  Swoje święcenia kapłańskie przyjął dokładnie 1 listopada w 1946 roku, natomiast następnego dnia odprawił mszę prymicyjną na Wawelu.

Karol Wojtyła na każdym etapie swojego życia słynął z świetnego kontaktu z młodymi ludźmi. Potrafił z nimi żartować, poza tym miał takie pasje jak wędrówki po górach, spływy kajakowe, czy chociażby pisanie pięknych wierszy.

Bardzo ciężkim przeżyciem był zamach, który na szczęście przeżył. Do tego incydentu doszło 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie. Turecki zamachowiec postrzelił Jana Pawła II. Papież jednak wybaczył swojemu oprawcy.

Dodaj komentarz