Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Franciszek, który naprawdę nazywa się Jorze Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Od roku 1998 do 2013 pełnił on funkcję arcybiskupa Buenos Aires. Jest to papież, który swobodnie posługuje się językiem niemieckim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim oraz piemonckim.

Arcybiskup zostały wybrany na papieża 13 marca 2013 roku podczas drugiego dnia konklawe. Jest on następcą Benedykta XVI, który zrezygnował z pontyfikatu ze względu na swój stan zdrowia.

Nowy papież bardzo szybko zaskarbił sobie sympatię katolików, ponieważ zrezygnował z wielu obyczajów. Przede wszystkim wyznaje on zasady ubóstwa i miga się od luksusu. Potwierdzeniem tego jest chociażby fakt, że nie jeździ luksusowymi samochodami, a dodatkowo po samym Watykanie wszędzie udaje się na pieszo. Ponadto nie chodzi w papieskich butach. Postanowił zamieszkać w Domus Sanctae Marthae, a nie jak wcześniejsi poprzednicy w Pałacu Apostolskim. Pierścień Rybaka, który otrzymał podczas inauguracji jest pozłacany, a nie złoty.

Oczywiście to nie jest jeszcze wszystko. Niestety może nie mieć za dużo zwolenników w Watykanie, ponieważ postanowił przeprowadzić tam bardzo dużo różnych reform, również dotyczących bogactwa Watykanu. Jest bardzo dużym przeciwnikiem aborcji, a także eutanazji. Z tego też względu ciągle prosi wszystkich księży o pomoc w walce z tymi zabierającymi życie procesami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *