Medyczna przeszłość

Analizowanie medycznej przeszłości guru może być interesujące. Niektórzy z nich często stykali się z medycyną – nie jako osoby praktykujące, ale jako pacjenci, podczas okresów „internowania” w szpitalach psychiatrycznych.

Psychoanalityczną analizę dzieł Ottona Miihla, założyciela AAO, znanej we Francji pod nazwą Kommune, przeprowadzono na życzenie rządu austriackiego. Przedstawiono tam jednoznaczną diagnozę guru:

Autor był bez wątpienia dzieckiem z zaburzeniami charakterologicznymi (do tego stopnia, że próbował zabić swego ojca krzesłem). Doświadczenia czasów wojny i jej okropności już w dzieciństwie spowodowały widoczne urazy.
Ten człowiek znajdował się pod wpływem bardzo wyraźnego kompleksu niższości, jednak przekształcił go w kompleks wyższości. Jest jednocześnie paranoikiem, jak również kimś przewrotnym. Wspomina o szkodach i uprzedzeniach spowodowanych przez jego rodziców, wychowanie i środowisko drobnomieszczańskie. Jednak jest przede wszystkim człowiekiem zbuntowanym przeciwko społeczeństwu.

W 1968 roku Otto Mtihl przedstawia siebie jako malarza „anarchistę”: opisuje siebie nagiego, kapiącego lemoniadą, tańczącego w kręgu austriackich literatów, z którego po tym incydencie został natychmiast wykluczony.

Nawet jeśli biografie guru rzadko są tak karykaturalne, badanie ich osobistej przeszłości często pozwala wskazać na zaburzenia psychiczne mające wpływ na ich dyktatorską przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *