Biografia guru

Biografia guru może posłużyć za decydujący element diagnozy, który pozwala ocenić autentyczność przedstawianego przez sektę nauczania.

W przekazywanej adeptom biografii prawdziwego duchowego mistrza nie pojawiają się żadne fakty niezgodne z rzeczywistością. Inaczej się dzieje w wypadku guru-oszusta, który tworzy legendę ściśle związaną z historią i korzeniami grupy. Można zaobserwować przekształcanie realnych etapów jego życia. W ten sposób opis iluzorycznego doświadczenia mistycznego przesłania rzeczywisty i często niezbyt świetlany epizod. Zawodową i społeczną porażkę tuszują dumne tytuły i prestiżowe dyplomy – niestety, całkowicie fikcyjne. Niekiedy za historią mistycznych poszukiwań kryją się znacznie mniej chlubne fakty z życia guru. Z pewnością w tej nowej biografii nie znajdziemy żadnej porażki w harmonijnym rozwoju opisywanej osoby.

Natomiast brak elementów na pokaz dowodzi zwykle, że prawdopodobnie mamy do czynienia z tradycyjnym nauczaniem. U prawdziwego duchowego mistrza osobowość nie służy jego partykularnym interesom. Jest ogniwem łańcucha myśli i duchowego prądu, którego guru chce być narzędziem. Jest posłańcem, który przekazuje otrzymaną wiadomość, nie zmieniając jej. Mimo że jego zniknięcie mogłoby przerwać ten przekaz, to jego osobowość nie zniekształca ani nie wzbogaca myśli, tylko ją przenosi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *